sobota, 16 lutego 2013

Pielęgnacja twarzy - skóra sucha, wrażliwa, normalna



Na te trzy typy poświęcam tylko jeden post, bo – przyznam szczerze – skórę suchą ma tylko moja mama, a nie znam nikogo (!) z cerą normalną i wrażliwą. Moja wiedza jest więc w tym temacie czysto teoretyczna.



SKÓRA SUCHA
Dość trudna w pielęgnacji. Niestety gdy brak jej właściwej pielęgnacji łuszczy się i szybko starzeje. Brakuje jej przede wszystkim nawilżenia i natłuszczenia. Źle reaguje na czynniki atmosferyczne – podatna na wiatr i mróz.
PIELĘGNACJA SKÓRY SUCHEJ
Należy unikać wody chlorowanej i mycia mydłem – to dodatkowo wysusza cerę. Wskazane są preparaty z ph zbliżonym do skóry, czyli 5,5. Polecam delikatnie myjące i nawilżające odżywcze żele. Moja mama bardzo polubiła serię Olay „nawilżanie non stop”, którą przyniósł jej Mikołaj ;) Tonik i mleczka kosmetyczne przy skórze suchej to jedynie te bez dodatku alkoholu. Zalecane kremy: tłuste, odżywcze z witaminami A, E to punkt obowiązkowy na liście zakupów! Blogerki polecają również nawilżanie wodą termalną w spray’u. Jeśli peeling to tylko enzymatyczny (czyli nakładany jak krem na noc, a rano należy umyć buzię tak jak zwykle). Zwykłe peelingi tylko podrażnią suchą skórę.
Nawilżanie „od środka” – podstawą jest picie co najmniej 2 l płynów dziennie (woda mineralna, soki owocowe) oraz jedzenie owoców i warzyw – najlepiej w formie nieprzetworzonej (surowych), które dostarczają najwięcej witamin.
Zaleca się unikanie solarium i opalania, bo to dodatkowo wysusza cerę!





SKÓRA WRAŻLIWA
Łatwo ulega podrażnieniom i zaczerwienieniom, a jej cechy charakterystyczne to pieczenie, szczypanie, mrowienie czy swędzenie. Czasem możemy zaobserwować krostki. Podobno taką cerę ma ponad połowa ludzi – aż dziwne, że nikogo z taką cerą nie znam!
PIELĘGNACJA SKÓRY WRAŻLIWEJ
Jest bardzo trudna w pielęgnacji. Często występuje u osób z jasną karnacją. Reaguje alergicznie na większość składników kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych, a także wykazuje obniżoną tolerancję na detergenty, zmiany pogody i niektóre produkty spożywcze. Reaguje niewłaściwie na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba unikać mycia mydłem i wodą chlorowaną. Kosmetyki do jej pielęgnacji nie powinny posiadać w swoim składzie: alkoholu, barwników i substancji zapachowych. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki delikatne, łagodzące i hipoalergiczne. Kosmetyki te zawierają najczęściej NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), olejki łagodzące m.in. z ogórka, czy awokado, witaminy A,C, E, wodę termalną, rumianek, sole mineralne, glicerynę. Jeśli maseczki, to głównie domowej roboty: np. z siemienia lnianego. Niewskazane są tu częste zmiany kosmetyków, najlepiej stosować te prosto z apteki (polecam wizytę w Super Pharm). Stanowczo odradza się stosowania peelingów, które dodatkowo podrażniają cerę. Należy ją chronić przed niskimi temperaturami oraz słońcem, co może dodatkowo podrażniać.


SKÓRA NORMALNA
Gładka, zdrowa, bez niedoskonałości – chodzący ideał. Jeśli jesteś jej posiadaczką, to możesz nazywać się szczęściarą. Nie możesz jednak spocząć na laurach i zaniechać pielęgnacji. Tutaj możesz spokojnie rozejrzeć się po półkach w drogeriach, bo kosmetyków do skóry normalnej jest pod dostatkiem, i wybrać coś w sam raz dla siebie.
PIELĘGNACJA SKÓRY NORMALNEJ
Kosmetyki do cery normalnej są przede wszystkim delikatne, o ph zbliżonym do skóry: 5.5. Jej pielęgnacja powinna obejmować:
- oczyszczanie i tonizowanie – trzeba znaleźć produkty delikatne, odżywcze, bez dodatku mydła!
- złuszczanie – peeling raz na jakiś czas – według potrzeby (słyszałam zarówno o tym, że raz w tygodniu to minimum pielęgnacji do każdej cery, jak i głosy za tym, że dwa, trzy razy w miesiącu dla cery normalnej wystarczy w zupełności)
- nawilżanie i odżywianie – to przede wszystkim kremy na noc, na dzień wystarczą lekko nawilżające i z filtrami UV, ale również nawilżająco – odżywcze maseczki z witaminami. 


UF! Początkowa seria zakończona. Od następnego postu zaczynają się notki pełne recenzji kosmetyków, przepisów i wiele wiele innych :) Pozdrawiam i zapraszam do czytania!

1 komentarz: